SuperTalk Mississippi
Sports

Mississippi HS football scores & playoff matchups

Photo by News Mississippi

Tonight had it all in Mississippi high school football. There were blowouts, games that came down to the wire and defensive struggles. Playoff action is in full swing, and you can check out all of tonight’s scores and next week’s matchups below.
—————— SCORES —————
6A NORTH
Warren Central 0 – Horn Lake 19, FINAL
South Panola 7 – Starkville 37, FINAL
Madison Central 35 – Oxford 3, FINAL
Tupelo 13 – Northwest Rankin 52, FINAL

6A SOUTH
St. Martin 28 – Brandon 31, FINAL
Pearl 21 – Ocean Springs 12, FINAL
Harrison Central 14 – Oak Grove 45, FINAL
Petal 34 – Gulfport 0, FINAL
—————————————————
5A NORTH
Canton 27 – West Point 55, FINAL
Lafayette 40 – Germantown 13, FINAL
Neshoba Central 20 – Olive Branch 24, FINAL
Lake Cormorant 14 – Holmes County Central 29, FINAL

5A SOUTH
Natchez 8 – Picayune 55, FINAL
Stone 23 – West Jones 25, FINAL
Wayne County 6 – Laurel 37, FINAL
Brookhaven 6 – Hattiesburg 52, FINAL
————————————————
4A NORTH
Pontotoc 31 – Senatobia 6, FINAL
Clarksdale 0 – Louisville 59, FINAL
Noxubee County 0 – Greenwood 20, FINAL
Corinth 48 – Rosa Fort 20, FINAL

4A SOUTH
Florence 14 – West Lauderdale 42, FINAL
Mendenhall 20 – South Pike 44, FINAL
Poplarville 40 – NE Lauderdale 8, FINAL
Greene County 7 – East Central 17, FINAL
—————————————————-
3A NORTH
Houston 14 – M.S. Palmer 12, FINAL
North Pontotoc 14 – North Panola 22, FINAL
Water Valley 41 – Booneville 14, FINAL
Charleston 36 – Belmont 0, FINAL

3A SOUTH
Velma Jackson 14 – Jeff Davis County 53, FINAL
Columbia 28 – Crystal Springs 20, FINAL
Magee 12 – Winona 27, FINAL
Seminary 22 – Raleigh 6, FINAL
—————————————————-
2A NORTH
Eupora 27 – Lake 0, FINAL
South Delta 0 – Scott Central 34, FINAL
Philadelphia 39 – East Webster 19, FINAL
Calhoun City 35 – Union 0, FINAL

2A SOUTH
Pisgah 7 – Taylorsville 48, FINAL
Collins 20 – Madison St. Joe 0, FINAL
Richton 49 – Mize 14, FINAL
Bay Springs 49 – Pelahatchie 43, FINAL
—————————————————-
1A NORTH
Okolona 24 – Ray Brooks 16, FINAL
Coffeeville 0 – Smithville 44, FINAL
Tupelo Christian 23 – Simmons 58, FINAL
McAdams 18 – Biggersville 46, FINAL

1A SOUTH
Resurrection 0 – Nanih Waiya 48, FINAL
French Camp 0 – Stringer 15, FINAL
Leake County 6 – Lumberton 38, FINAL
East Marion 26 – Noxapater 0, FINAL
—————————————————-
MAIS
Class AAAA, Division I
Parklane Academy 7 – MRA 35, FINAL
Jackson Academy 21 – Jackson Prep 42, FINAL
—————————————————-
Class AAAA, Division II
Pillow Academy 36 – Lamar School 41, FINAL
Simpson Academy 27 – Magnolia Heights 23, FINAL
—————————————————-
Class AAA
Central Hinds 3 – Indianola Academy 34, FINAL
Adams Christian 28 – Heritage Academy 10, FINAL
—————————————————-
Class AA
Brookhaven Academy 0 – Greenville St. Joe 40, FINAL
Centreville Academy 40 – Sylva-Bay Academy 38, FINAL 3OT
—————————————————-
Class A
West Memphis (Ark.) 18 – Tunica Academy 38, FINAL
Columbus Christian 20 – Union Christian (La.) 28, FINAL
—————————————————-
Class 8-Man
Prairie View (La.) 20 -Tallulah (La.) 52, FINAL
Humphreys Academy 42 – Manchester Academy 6, FINAL

  • Next Week: 

-MHSAA MSHAA 6A – 2nd Round 

6A NORTH
Starkville at Horn Lake
Madison Central at Northwest Rankin
 
6A SOUTH
Petal at Oak Grove
Pearl at Brandon
—————————————————
MHSAA 5A Playoffs – 2nd Round 
5A NORTH
Olive Branch at Holmes Central
Lafayette at West Point
 
5A SOUTH
West Jones at Hattiesburg
Picayune at Laurel
————————————————
– MHSAA 4A Playoffs – Quarterfinals
4A NORTH
Louisville at Pontotoc
Greenwood at Corinth
4A SOUTH
West Lauderdale at East Central
South Pike at Poplarville
—————————————————-
– MHSAA 3A Playoffs – Quarterfinals
3A NORTH
North Panola at Charleston
Water Valley at Houston
 
3A SOUTH
Jefferson Davis County at Columbia 
Winona at Seminary
—————————————————-
– MHSAA 2A Playoffs – Quarterfinals
 
2A NORTH
Philadelphia at Calhoun City
Scott Central at Eupora
 
2A SOUTH
Bay Springs at Richton
Taylorsville at Collins
—————————————————-
– MHSAA 1A Playoffs – 2nd round, next week
1A NORTH
Okolona at Smithville
Biggersville at Hollandale Simmons
 
1A SOUTH
Stringer at Nanih Waiya
East Marion at Lumberton
—————————————————-
– MAIS
Class AAAA, Division I
Jackson Prep vs. MRA (Nov. 16 @ 6:00 p.m.)
—————————————
Class AAAA, Division II
Lamar School  vs. Simpson Academy (Nov. 15 @ 2:30 p.m.)
—————————————————-
Class AAA
Indianola Academy vs. Adams Christian (Nov. 17 @ 7 p.m.)
—————————————————-
Class AA
Greenville St. Joe vs. Centreville Academy (Nov. 17 @ 2:30 p.m.)
—————————————————-
Class A
Tunica Academy vs. Union Christian (Nov. 15 @ 7 p.m.)
—————————————————-
Class 8-Man
Tallulah vs. Manchester Academy (Nov. 17 @ 11 a.m.)

Related posts

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More